Innowacyjny projekt zakłada opracowanie hybrydowej protezy podudzia, która będzie posiadać dwa tryby pracy, pasywny i aktywny. Tryb pasywny umożliwi użytkownikowi korzystanie z protezy, w zasadzie bez konieczności dostarczania do niej energii z zewnętrznych źródeł. Przekłada się to na możliwość nieograniczonego czasu korzystania z protezy w tym trybie pracy. W trybie aktywnym do stawu kolanowego protezy doprowadzana będzie energia pochodząca z przenośnej baterii, która zasilać będzie silnik elektryczny i wspomagać użytkownika. Ten tryb pracy umożliwi użytkownikowi wchodzenie po schodach oraz w razie konieczności będzie możliwość wspomagania użytkownika podczas chodu po terenie nachylonym – wzniesieniach.
Pracownicy firmy stosunkowo niedawno opracowali nową koncepcję dla dalszego rozwoju produktu, a w efekcie ma powstać hybrydowa proteza podudzia.
Połączenie tych dwóch funkcjonalności będzie możliwe, dzięki zastosowaniu wynalazku (opracowanego i zgłoszonego do urzędu patentowego pod numerem P.424370) w postaci specyficznego sprzęgła. Przez jego zastosowanie, nasza proteza podudzia będzie posiadać innowacyjny układ przekładnia-sprzęgło, który umożliwi zasprzęglanie i wysprzęglanie mechanizmu napędowego w zależności od podłoża, po jakim będzie poruszać się użytkownik.
W wyniku realizacji projektu powstanie znacząco ulepszony produkt o następujących cechach:
1
Możliwość działania w dwóch trybach pasywnym i aktywnym, co pozwoli wyeliminować ograniczenia ruchowe każdego rozwiązania z osobna.
2
Zmniejszenie energochłonności względem protezy aktywnej z uwagi na fakt, iż przez większość czasu proteza będzie działała jak zwykła proteza pasywna.
3
Z uwagi na zmniejszenie energochłonności, możliwe będzie zastosowanie mniejszego źródła energii, co wpłynie na zmniejszenie wagi całej protezy.
4
Możliwość pracy w przypadku zaniku prądu lub awarii silnika. Względem protez aktywnych proteza hybrydowa będzie zawsze mogła działać jako proteza pasywna, także nie będzie występowało ryzyko unieruchomienia użytkownika.
5
Z uwagi na fakt, iż proteza będzie przez większą część czasu działała jako pasywna wydłużeniu ulegnie czas działania protezy w pełnym trybie hybrydowym, a czas działania protezy jako pasywnej będzie nieograniczony.
6
Możliwość wejścia po schodach w obydwu trybach pasywnym oraz aktywnym.
Opracowana w ramach projektu hybrydowa proteza podudzia będzie charakteryzowała się unikatowością rozwiązania co najmniej w skali polskiej gospodarki.
PROGRAM OPERACYJNY INTELIGENTNY ROZWÓJ 2014-2020
Tytuł projektu: Opracowanie hybrydowej protezy podudzia
Umowa o dofinasowanie: POIR.01.01.01-00-0244/18-00